μας-έκανε-ξανά-περήφανους-ο-αντώνης-τσ-27785

Μας έκανε ξανά περήφανους: Ο Αντώνης Τσαπατάκης πήρε το χρυσό στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, στο Μάντσεστερ

Αντώνης Τσαπατάκης: Στην κορυφή του κόσμου για ακόμη μια φορά

Μετά την συγκλονιστική επίδοση στη Μαδέιρα, ο Αντώνης Τσαπατάκης κράτησε τον τίτλο του παγκόσμιου πρωταθλητή παρακολύμβησης και στο Μάντσεστερ.

Ειδικότερα, ο Έλληνας πρωταθλητής κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στον τελικό των 100μ. πρόσθιο SB4 στο Μάντσεστερ.

Η εξαιρετική επίδοση του Αντώνη Τσαπατάκη

Ο Έλληνας παραολυμπιονίκης τερμάτισε σε 1:39.53 και αν και γύρισε δεύτερος στο πρώτο 50άρι, κατάφερε και με δυνατό φίνις κατέκτησε το πρώτο χρυσό μετάλλιο, για την ελληνική αποστολή, που ήδη μετράει και ένα χάλκινο με τον Γιάννη Κωστάκη στα 50μ. πρόσθιο SB2, που κατέκτησε λίγο νωρίτερα.

Μέχρι τα πρώτα 50μ της κούρσας προηγούταν ο Ουκρανός Αντρί Ντράπκιν, ο οποίος είχε πέρασμα σε 43.65, με τον πρωταθλητή από την Κρήτη να ακολουθεί σε 44.95.